Tuesday Night - Spotlight on 50+/WI/IL Cup - 1st NIght Race Results

Session: 1
Race: Master's 50+ 3 Lap Sprints
Place Rider Team Number
1 Robert Springer Kenosha Velodrome Racing LTD Team 20
2 Leonard Cabaltera Kenosha Velodrome Racing LTD 19
Race: Women Open 3 Lap Sprint
Place Rider Team Number
1 Claire Kudlata Monarch Racing Team 80
2 Piper Yde 123
3 Lucy Foss 7
4 Stella Bickham-Okoniewski Gelbbrucke - Spirit of Sport Team 64
5 Celine Stichert Kenosha Velosport Cycling Team 14
6 Olivia Davidson Kenosha Velosport Cycling 36
Race: Cat 5 3 Lap Sprint
Place Rider Team Number
1 Barret Clinkingbeard Kenosha Velosport Cycling 75
2 Trenton Kasianowicz Kenosha Velosport Cycling 83
3 Michael Becker Kenosha Velosport Cycling 10
Race: Cat 4 3 Lap Sprint
Place Rider Team Number
1 Kelan Fenters Kenosha Velosport Cycling 24
2 Jason McDowell Gelbbrucke - Spirit of Sport Team 98
3 Nick Spittlemeister Kenosha Velosport Cycling Team 153
4 Uriah Pittman Gelbbrucke - Spirit of Sport Team 31
Race: Cat 1/2 3 Lap Sprint
Place Rider Team Number
1 Michael Lanyon 606 Racing 26
2 Tom Driver 606 Racing 27
3 Alexander Riva Kenosha Velosport Cycling 99
4 Devin Hatch Team Wisconsin Cycling 5
5 Logan Powers KLiCK Cycling Team 199
6 Robert Springer Kenosha Velodrome Racing LTD Team 20
Race: Juniors 9-12 3 Lap Sprint
Place Rider Team Number
1 Bennet Clinkingbeard Kenosha Velosport Cycling 57
2 Violet Spittlemeister Kenosha Velosport Cycling Team 152
3 Wyatt Frey 51
4 Brooklyn Becker Kenosha Velosport Cycling 11
5 Brayden Erickson Kenosha Velosport Cycling 70
6 Hadley West Kenosha Velosport Cycling 144
Race: Juniors 13-14 3 Lap Sprint
Place Rider Team Number
1 Trenton Kasianowicz Kenosha Velosport Cycling 83
2 Barret Clinkingbeard Kenosha Velosport Cycling 75
3 Samuel Truesdale The Pony Shop 62
4 Sloan Becker Kenosha Velosport Cycling 22
5 Macy Ziegelbauer 121
Race: Juniors 15-18 3 Lap Sprint
Place Rider Team Number
1 Kelan Fenters Kenosha Velosport Cycling 24
2 Trenton Kasianowicz Kenosha Velosport Cycling 83
3 Barret Clinkingbeard Kenosha Velosport Cycling 75
Race: Cat 3 3 Lap Sprint
Place Rider Team Number
1 David Kosela Pro 1 Realty Cycling Team 68
2 Jong Pak 39
3 Hunter Bailey 93
4 Curran Beckler Brazen Dropouts 35
5 Leonard Cabaltera Kenosha Velodrome Racing LTD 19
Session: 2
Race: Cat 1/2/3 Tempo
Place Rider Team Number
1 David Kosela Pro 1 Realty Cycling Team 68
2 Michael Lanyon 606 Racing 26
3 Devin Hatch Team Wisconsin Cycling 5
4 Logan Powers KLiCK Cycling Team 199
5 Alexander Riva Kenosha Velosport Cycling 99
Race: Junior 13-18 Tempo
Place Rider Team Number
1 Kelan Fenters Kenosha Velosport Cycling 24
2 Barret Clinkingbeard Kenosha Velosport Cycling 75
3 Trenton Kasianowicz Kenosha Velosport Cycling 83
4 Samuel Truesdale The Pony Shop 62
5 Sloan Becker Kenosha Velosport Cycling 22
6 Macy Ziegelbauer 121
Race: Cat 4/5 Tempo
Place Rider Team Number
1 Kelan Fenters Kenosha Velosport Cycling 24
2 Nick Spittlemeister Kenosha Velosport Cycling Team 153
3 Uriah Pittman Gelbbrucke - Spirit of Sport Team 31
4 Barret Clinkingbeard Kenosha Velosport Cycling 75
5 Jason McDowell Gelbbrucke - Spirit of Sport Team 98
6 Michael Becker Kenosha Velosport Cycling 10
7 Samuel Truesdale The Pony Shop 62
8 Trenton Kasianowicz Kenosha Velosport Cycling 83
Race: Junior 9-12 Tempo
Place Rider Team Number
1 Brooklyn Becker Kenosha Velosport Cycling 11
2 Violet Spittlemeister Kenosha Velosport Cycling Team 152
3 Bennet Clinkingbeard Kenosha Velosport Cycling 57
4 Wyatt Frey 51
5 Brayden Erickson Kenosha Velosport Cycling 70
6 Hadley West Kenosha Velosport Cycling 144
Race: Masters 40+ Tempo
Place Rider Team Number
1 Michael Lanyon 606 Racing 26
2 Tom Driver 606 Racing 27
3 Robert Springer Kenosha Velodrome Racing LTD Team 20
4 Leonard Cabaltera Kenosha Velodrome Racing LTD 19
DNF Jong Pak 39
Race: Women Open Tempo
Place Rider Team Number
1 Piper Yde 123
2 Claire Kudlata Monarch Racing Team 80
3 Olivia Davidson Kenosha Velosport Cycling 36
4 Lucy Foss 7
5 Stella Bickham-Okoniewski Gelbbrucke - Spirit of Sport Team 64
6 Celine Stichert Kenosha Velosport Cycling Team 14